Zrádná Nvidia (5.07.2013)

Zdravím. Chtěl bych tu sepsat osud, který postihl moji grafickou kartu značky Nvidia. Částečně proto, abych ze sebe trochu dostal to nepochopení a znechucení a částečně, abych mohl včas varovat ostatní.

Příběh začíná v úterý velmi nenápadně - Windows na pozadí aktualizuje grafické ovladače na verzi 320.18, což mně dává vědět drobným upozorněním v listě. Poté si pouštím nové rozšíření Skyrimu, na který jsem dostal po dlouhé době chuť. Všechno běží, jak má, když najednou po několika hodinách hraní hra padla s nějakou chybou kolem NET frameworku. Tehdy jsem to připisoval pouhé náhodě nebo snad chybě ve hře, a nevěděl jsem, co všechno mělo po této chybě následovat. Možná, že v tuto chvíli by se dala celá situace zachránit bez trvalých následků.
Po chvíli se hra ukončila znovu. To už ve mně začalo pracovat určité podezření. Bylo sice horko, takže se grafika mohla přehřívat, ale hrál jsem už ve větších horkách náročnější hry.

K dalšímu hraní náročnější hry jsem se dostal ve čtvrtek, tentokrát Prototype 2 (výborná hra, moje pocity z ní jsem sepsal tady) A situace se po hodině hraní opakovala. Začínal jsem tušit, co se děje, ale neviděl jsem celou pravdu.
Až po dalším hraní, kdy se hra chvíli zastavila a za okamžik následoval BSOD s chybou grafiky, jsem si byl už tak trochu jistý, že odchází grafiká karta. 

Moje podezření bylo jednoznačně potvrzeno v noci stejného dne, kdy při snaze zahrát si Euro Truck Simulátor 2, se hra zrušila a celá grafika na monitoru se tak trochu začala sypat. A když už ani Game Maker nebyl schopný ve Warped times 3 vykreslit surface, bylo to jasné.

Výsledek je nevyvratitelný - grafika je poškozená. Uznal jsem, že fungovala bezchybně 4 roky, takže prostě už musel přijít její čas. Jenomže to tak jednoduché nebylo.

Dnes jsem totiž narazil na informaci, že ovladače 320.18 (takže ty, které se mi nainstalovali těsně před poškozením grafiky), způsobují problémy na starších grafikách. Oficiální oznámení Nvidie mluvilo ale jen o téměř nepodstatných nedostatcích, skutečnost se ale ukázala být jiná, když se mně na internetu podařilo vyhledat množství diskuzí, zabývající se právě tím, že tyto nové drivery spolehlivě odrovnaly několik grafik a to nejen starších, ale i těch nových. K nenávratnému poškození karty dochází sice jen v menším množství případů, ale přesto se to děje a jak vidět, může to potkat každého. Proto je lepší se ovladačům vyhnout.

Poté následoval ještě poslední pokus, vrátit zpět funkční ovladače, ale to už jsem sám nevěřil, že to pomůže. 

Proč jsem si tak jistý tím, že za zkázou grafiky můžou právě ovladače? Kromě toho, že se tak stalo ihned po aktualizaci, odpovídá postup destrukce všem ostatním případům, které jsou na internetu popsané. Často dokonce ve stejném pořadí - padání, BSOD a grafické artefakty. Vše během jednoho nebo několika dnů po aktualizaci. Co mně ale nejvíc znepokojuje je přístup Nvidie - na oficiálním foru už několik lidí psalo o zničených nebo poškozených grafických kartách, hromada dalších zmínila jiné problémy, a ovladače jsou přesto veřejně ke stažení a dál tak hrozí reálné nebezpečí poškození dalších karet.

Teď mně nezbývá, než varovat tímto způsobem všechny ostatní majitele Nvidia karet. Moje důvěra ve vyladěné technologie od Nvidie mě nenávratně opustila spolu s grafikou. Moje další volba je jenom AMD.

Ještě štěstí, že jsem mně jackm přesvědčil při nedávném sestavování nového PC jít do Intel i3, která nabízí uspokojivou integrovanou grafiku, aspoň jako dočasné řešení. O sestavování PC jsem chtěl taky napsat příspěvek, protože v mém podání to bylo hodně zajímavé a PC jsem rozchodil snad jenom zázrakem :D Ale o tom třeba jindy.