Seznámení s Androidem (18.08.2012)

Dnes jsem se rozhodl napsat o mém seznámení s novými technologiemi a Androidem - ne toho ze Star Treku, ale známým mobilním operačním systémem. Někdo by to nazval recenze nového mobilu, ale nemám v tomto oboru žádné zkušenosti a nemůžu srovnávat, proto to jsou jenom moje poznatky.

Už minulý školní rok mě štvalo, jak moc se ve škole nudím. Měl jsem sice starou Nokii 3110c, ale ta nabídla jenom pár java her, navíc, když všichni ostatní se mohli připojit na bezdrátovou školní síť. A internet samozřejmě nabízí neomezenou zábavu.
Bylo teda jasné, že potřebuju nový mobil. Jenomže jsem si dlouho nemohl vybrat, žádný z nabízených mobilů se mně nelíbil, kromě toho jsou jejich ceny dost přehnané. V operačním systému jsem měl jasno. Firma Apple se mně nelíbí stejně jako MS, proto jsem chtěl mít svobodnějšího tolik vychvalovaného Androida. Kromě toho jsou jejich ceny mnohem příznivější a Iphony podle mě vypadají hrozně. Stalo se ale, že jsem si ani do prázdnin nebyl schopný z nabídky vybrat. Vzhled sice nebývá nejdůležitější, ale když už se na něj musím dalších nejmíň 5 let dívat, přece jenom musí trochu vypadat. Navíc aspoň trochu kvalitní mobil se prodával nad 6000, což jsem neměl. Už to vypadalo, že pro mě není žádný mobil.

Naštěstí jsem si asi před měsícem na toto téma postěžoval hráčovi, který se mně poté snažil doporučit vhodný mobil. Najednou padl odkaz na Huawei Ascend G300. Jenom jsem viděl značku Huawei, o které jsem nikdy neslyšel, a bylo mně jasné, že moc kvality nepobral. Velké překvapení mě ale čekalo při pročítání recenzí a názorů uživatelů. Za neuvěřitelnou cenu 4200kč tento model nabízí slušný HW a pokročilé technologie, které bych u jiných značek musel hledat nejmíň o 2000kč výš. Navíc šlo o asi první dotykový mobil, který se mně líbil. Kromě nových Nokíí, ty vypadají taky pěkně.

 Huawei Ascend G300 front Huawei Ascend G300 front Huawei Ascend G300 front


Netrvalo dlouho a po přečtení různých názorů a recenzí jsem věděl, že už jsem si vybral. Bohužel byl vyprodaný a další kusy měly být na skladě až za měsíc. Ale počkal jsem a před 4 dny jsem se stal hrdým majitelem.

Naučení základní práce v Androidu mě trvalo den. Teď mně Android připadá přehledný a skvělý. Ovládání je tak pohodlné, že se mně často stává, že chci dotykově ovládat třeba monitor nebo foťák, kterým jsem fotil tyto fotky :D

Na originální launcher jsem si zvykl a je super, přestože hodně lidí s ním není spokojených a stahují launchery jiné. Na 1Ghz procesoru jede systém perfektně plynule, dokonce rozjede náročné 3D hry. GTA3 se sice při nárazech trochu seká, ale stejně jsem zjistil, že na dotykovém mobilu nemá smysl hrát konverze z PC jako GTA nebo Minecraft. Takže už stahuju jenom přímo mobilní hry, které jsou stavěné na využívání těchto nových prvků. Jenom je dost škoda, že některé hry ze staré Nokie už hrát nemůžu, protože se na dotykové obrazovce už prostě nedají hrát. Zase je ale hromada nových stejně kvalitních her. Uměl bych si představit mobilní verzi 6x64, mít programátora, klidně bych do toho šel, možná by to mohlo vydělat i pár korun na Google Play. Třeba se mně to někdy splní.

Huawei Ascend G300 Minecraft

Zatím mně jely všechny stažené hry a aplikace kromě NFS Shift, ale ten jsem nezkoušel z Google Play, takže nevím. Bez problémů jsem rozjel Minecraft (občas se nevykreslí některé kostky, klasika známá z PC :D ), GTA3 (s tím drobným seknutím například při kolizi s lampou), Sims, Worms a hromadu drobných her zdarma.

Z programů používám bez problémů Twitter, Skype, Operu Mobile, Gmail a různé kravinky jako detektor kovů, hluku, osvětlení a tak, což je úplně super :D

Huawei Ascend G300 Opera Mobile


U internetu, o který mně šlo hlavně, mě překvapila podpora všech technologií jako javascript nebo flash a s tím související podpora formátů videa. Přehrávání videa v klasické avi kvalitě je bez problémů, jak je to s HD nevím, ale v HD mám stejně jenom pár kusů.

Taky jsem se u těchto nových mobilů bál o odolnost. Často se stane, že mobil vypadne z kapsy, zvlášť takto velký. Zatím to nemůžu moc hodnotit, ale už stihnul 2x spadnout na zem, sice z malé vzdálenosti, ale bez poškození. Výhodou je pokročilejší sklo Gorilla Glass, který je prý v této cenové skupině vzácností, takže snad by měl něco vydržet.

Huawei Ascend G300 aplikace

Další otázka byla výdrž baterky, u nových mobilů problematická. Zezačátku byla spotřeba dost vysoká, ale teď po pár dnech se výdrž dost zlepšila. Stejnou zkušenost má víc lidí. Neměl jsem ještě čas testovat výdrž bez zátěže, ale při nečinnosti neklesá baterka vůbec, ráno je její hodnota skoro stejná, jako večer. Hraní her je asi největší žrout, spolu s prohlížením internetu vydrží baterka jenom den. Ale počítám, že ve škole nebudu mít tolik času, jako teď, když si s tím hraju celý den, takže bych mohl možná nabíjet jednou za 2, možná více dnů.

Na novém mobilu jsem taky plánoval číst digitální knížky a sledovat filmy. Bohužel rozlišení 480x800 je něco jiného než minulých 128x160 a používání je dost náročné na oči, s čímž jsem nepočítal. Ale ve škole se to stejně snese. Povinnou četbu (taky úplný nesmysl) chci číst ve škole a neztrácet tím čas doma. A o volné hodině určitě neodolám nějakému Star Treku :)

Huawei Ascend G300 Star Trek video

Navigaci jsem zatím zkoušel jenom doma, takže nemůžu posuzovat přesnost.

Zdá by se, že cena 4500kč se musí někde podepsat. Nenašel jsem ale žádné větší nedostatky a mobil funguje skvěle. Snad jenom horší kvalita zvuku ve sluchátkách (se mně zdá) a trochu horší čitelnost na slunci kvůli lesklosti. Navíc se vyplatí i do budoucnosti díky slíbené aktualizaci na Android 4. Nevím sice, jaké výhody má přinést, s verzí 2.3 jsem zatím plně spokojený a podporují jej všechny aplikace, které potřebuju. Je super, jak firmy jako Huawei ukazují, že kvalitní mobily se dají prodávat i mnohem levněji, než kolik za ně chtějí známé značky. Huawei Ascend G300 plně doporučuju všem, kdo potřebuje levný mobil se slušným výkonem a zpracováním.

Do konce prázdnin se ještě můžete těšit zase na shrnutí vývoje Warped Times: Pres3nt, kterému se přes prázdniny snažím věnovat co nejvíc.